В Україні почався дефіцит коров: чому їх меншає у Пологівському районі?
24 Січня 2022 09:16 0 544
На районі
В Україні дедалі меншає м'яса власного виробництва
Зникає не тільки свинина (свиней забивають більше, ніж вирощують), а й яловичина. Поголів'я корів падає щомісяця, утримувати худобу стало невигідно. На зміну вітчизняній продукції приходить закордонне м'ясо. Лише за 2021 рік Україна наростила імпорт яловичини на 34%, у країну ввезли 2,78 тис. тонн продукту.
До грудня в країні налічувалося 2,68 млн корів. Це на 184,6 тис. голів (6,4%) менше, ніж роком раніше. "Вимирання" поголів'я корів позначилося на обсягах виробництва м'яса. Воно протягом року скоротилося на 16,5%, до 288 тис. тонн.
Причому, продавати це м'ясо було вигідніше не в Україні, а за кордон. Наприклад, до Китаю. У цю державу за рік відправили 12,33 тис. тонн української яловичини.
Люди відмовляються тримати худобу, бо ж кажуть, що вода нині дорожча за молоко. Статистика стрімко йде на спад. У селах тваринництво перестає бути вигідною справою, а корови скоро стануть рідкістю.
Українці все менше споживають молочні продукти, ринкова ціна на них зростає, натомість зменшується кількість рогатої худоби у сільській місцевості.
Навіть виготовлення та продаж молочної продукції на ринку – справа не надто перспективна для селян. До ринку ще треба дістатись, оплатити дорогу. Так само і забій великої рогатої худоби на м’ясо. Ціни закупівельників занизькі.
За інформацією профільного Департаменту обласної адміністрації, тенденція до зменшення корів у господарствах – це реалії всієї області.
“На початок року було 32 тис 700 голів, на жаль, зараз на 2 тисячі поголів’я корів зменшилось. І ця тенденція йде щомісяця. Які причини в основному: зменшення площ пасовищ, сінокосів, заготівля кормів дорого обходиться господарствам”, – пояснив начальник Управління виробництва тваринницької продукції та харчової промисловості Департаменту агропромислового розвитку Запорізької облдержадміністрації Віктор Плечун.
Час показує, що і приватні сектори не готові опікуватися худобою, зокрема, корів або продають, або відправляють на забій, або замінюють козами. Так, жителі села Басань розповідають, що раніше мали змогу тримати на своєму подвір’ї 8 голів, а зараз важко справляються і з двома.
“Достатньо порівняти ціну на пляшку квасу і пляшку молока. Також у зв’язку з погодними умовами майже неможливо запастися кормами. І, до того ж, у селах останнім часом більше залишається пенсіонерів, які не мають змоги і сил так активно опікуватися худобою, а молодь виїжджає у міста.”, - коментують ситуацію у Пологівській міській раді.
Селяни скаржаться, що тримати худобу на своєму подвір’ї вже не так прибутково. Дуже важко тягати сіно, але при цьому на ринку літр молока коштує 20 гривень, а у селян його закуповують по 6 гривень 80 копійок.
Також неприбутково здавати худобу на забій: 1 кілограм живої ваги, яку необхідно ростити 10 років, коштує 25 гривень. Молодняк, звичайно, дорожче.
Трішки легше фермерським господарствам та сільгосппідприємствам - держава виділяє дотації та створює державні програми. Вперше в цьому році держава виплачує фермерствам та підприємствам за приріст поголів'я корів 30 000 гривень за 1 голову. Вимога одна — протягом наступних 2 років не скорочувати поголів’я.
Підписуйтесь на канал Мій Район в Telegram, сторінку Мій Район в Facebook, спільнота в Viber
Новини за темою
Останні новини